95: משיחיות: האידיאולוגיה המשיחית של מאיר כהנא ושל הימין הקיצוני

הפרק הרביעי בסדרה על המשיחיות עוסק בהרחבה בשני נושאים עיקריים שהתכנסו לנקודת הזמן שבה אנחנו מצויים.

הפרק דן בהרחבה באידיאולוגיה המשיחית של מאיר כהנא, מייסד מפלגת 'כך', שהוצאה מחוץ לחוק. באידיאולוגיה הזו מחזיקים איתמר בן גביר, שנחשב לממשיכו של כהנא, וכמובן שגם בצלאל סמוטריץ'. עד הבחירות האחרונות שניים אלה נחשבו קוריוז שניתן לריסון. היום האידיאולוגיה של כהנא, באמצעות שני המשיחיסטים הכי קיצוניים בישראל, משפיעה על כל ההחלטות שמקבל נתניהו!

בפרק זה אנחנו מדברים בהרחבה על גם על ההכנות הקדחתניות שנעשו ב'מכון המקדש', שמעטים יודעים על קיומו ומודעים לפעילותו. אנשי המכון מתכוננים לקראת היום שבו בהר הבית שבירושלים יוקם בית המקדש השלישי. באותו יום תתחדש עבודת הפולחן שפסקה לפני כ-2000 שנה, ולכך אחראיים הם (תכלס, ההכנות כבר הושלמו).

בית המקדש השלישי הוא השפיץ העליון שעומד בראש הפנתיאון המשיחי, משום שאליו תחזור, ובו תשכון, הנוכחות המטפיזית והסמויה מעין של אלוהים. ובית המקדש השלישי חייב לעמוד בדיוק במקום שבו עמדו שני בתי המקדש שחרבו – ועכשיו בעיה:

הר הבית משמש היום מקום תפילה של המוסלמים!

וכל עוד שזה המצב, בית המקש השלישי לא יקום ולא ייבנה! וללא בית מקדש שלישי, לא יפציע עידן אחרית הימים. לא תהייה גאולה, וגם המשיח מבית דוד לא יבוא.

תמליל הפרק

הפרק שלפנינו הוא הרביעי בסדרה בת חמישה שהוקדשה לאידיאולוגיה המשיחית למן ימי התנך ועד ימינו. בחמישה פרקים לא ניתן להקיף תופעה כל כך מורכבת ומסועפת, שנמשכת כמעט 3000 שנה – וזו גם לא המטרה שלנו. המטרה של סדרה זו היא להציע למאזינים הבנה כללית לאידאולוגיה שמסתתרת מאחורי המילה "משיחיות" שרבים משתמשים בה ומעטים  מבינים מה משמעה. נדייק את כוונתנו:  המטרה של הפרק הזה היא להבין את התפיסה המשיחית שהתפתחה בישראל לאחר מלחמת ששת הימים, שמגיעה לשיאה בעיצומם של ימי מלחמת חרבות ברזל, שבהם אנחנו מצויים היום. ימים שבהם הצבא נלחם בעזה בדרום, בחיזבאללה בצפון, ותוקף את הבסיסים ומשלוחי הנשק האירנים על אדמת סוריה ממזרח. למציאות הזו יש קשר הדוק ומיידי לתפיסת המשיחיות, שלה מוקדש הפרק הזה.

נחזור כמה צעדים אחורה ונזכיר שהתנך הוא המקור לציפייה המשיחית שלפיה בעתיד בני ישראל יחזרו בתשובה ואלוהים יושיע אותנו מכל אויבינו. ואז, כמו גוזלים קטנים אנחנו נחייה תחת כנפיו הגדולות על אדמתנו ונהיה מוגנים מכל רע. ואלה יהיו ימות המשיח, משום שאת ישראל ינהיג משיח מבית דוד. 

הציפייה הזו מגיעה לבשלות בתקופת הנביאים, שחיו למן המאה ה-8 לפנה"ס. המסר העיקרי שלה אומר שהמציאות של כיבושים, הרס והגליות שאותם חוו, היא עונש בידי אלוהים שזעם על חטאים שכביכול ביצעו בני ישראל.  אך בתוך העונש גלומה גם הסליחה האלוהית.  ובעתיד הרחוק והנעלם שנמצא בקצה האחרון והסופי של ההיסטוריה שבה כולנו חיים, יתקיים משפט יום הדין הגדול, הוא יום ה'. בימינו מקובל לכנות את היום הזה בשם השגוי: 'מלחמת גוג ומגוג'. במהלך המשפט, ישפוט אלוהים את היקום שברא וישמיד את כל אויבי ישראל. עידן אחרית הימים המאושר והזוהר ומלא הנצנצים יפציע מייד לאחר מכן.

אחת המנטרות שעליה חזרנו פעמים רבות אומרת שלמרות שב- 3000 השנים שחלפו אלוהים לא פרע את הצ'ק שעליו חתמו הנביאים בשמו.  ולמרות שהוא לא קיים אף אחת מההבטחות  שנתנו, ובטח שלא הושיע אותנו מידי אויבינו, האמונה שאמת דיברו הנביאים ושהגאולה נמצאת בהישג יד, מלווה את ההיסטוריה של העם שלנו.  ועד כמה עזה אמונה זו אנו מוצאים בדברי הרמב"ם שחי לפני כ-900 שנה, שקבע בי"ג העיקרים, שלדעתו הם עיקרי האמונה היהודית:

אֲנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה. שֶׁכָּל דִּבְרֵי נְבִיאִים אֱמֶת.  ובהמשך: אֲנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה. בְּבִיאַת הַמָּשִׁיחַ. וְאַף עַל פִּי שֶׁיִּתְמַהְמֵהַּ. עִם כָּל זֶה אֲחַכֶּה לּוֹ בְּכָל יוֹם שֶׁיָּבוֹא"

ואת אלה שלא מאמינים בהבטחות שלעולם לא מתקיימות, כינה הרמב"ם בשם 'כופרים':

"וכל מי שאינו מאמין בו (במשיח) או מי שאינו מחכה לביאתו, לא בשאר נביאים בלבד הוא כופר, אלא בתורה ובמשה רבינו".

והנה, למרות שהמציאות אמרה את דברה, האמונה שהמשיח כבר נראה לעין ושחמורו הלבן מלחך בנחת עשב לצידו, דווקא הלכה והתעצמה. ברבות הימים היא הכתיבה את תפיסת עולמם של מנהיגים יהודיים שהיו משוכנעים שממש ברגע זה, ברגע שבו הם חיו, מתגשמת ההבטחה הישנה ושעליהם מוטלת החובה לסייע לאלוהים לממשה. כאלה היו הסיקריים ורבי עקיבא. וכאלה היו מי שהאמינו במשיחיותו של ישוע, בר כוכבא, שבתי צבי והרבי מלובביץ, ועוד משיחים שעלו לרגע על הבמה ההיסטורית וחיש מהר ירדו ממנה.

ועכשיו, בעיצומם של ימי מלחמת חרבות ברזל, ההיסטוריה כאילו חוזרת על עצמה. בעיצומם של הימים שרבים מאיתנו הולכים בתחושה של אסון מתמשך ושצמד המילים: "הותר לפרסום" מטלטל את כולנו, המשיחיסטים  נמצאים בטריפ פסיכודלי מטורף. לאמונתם, הימים האלה מלאים סימנים גלויים לעין שמעידים שהפעם  הגאולה בידי שמים היא "על באמת".  

לפני שנמנה את הסימנים שמלמדים שהגאולה כבר כאן וכבר עובדת שעות נוספות, נקדים לומר שאת הפרק הזה נקדיש לאידיאולוגיה המשיחית של עשרות השנים האחרונות. נדבר על האידיאולוגיה שבה החזיק הרב מאיר כהנא, שזכתה לכינוי "כהניזם", שאותה מייצג היום איתמר בן גביר, שבעיני אנשיו הוא נחשב לממשיכו של כהנא. הדמויות המוכרות ביותר מבין הכהניסטים הם חברי מפלגת עוצמה יהודית, ועוד צדיקים דוגמת ברוך מרזל וברוך גולדשטיין, נועם פדרמן, מיכאל בן-ארי, בנצי גופשטיין (ראש ארגון להב"ה) ועוד. בהכללה, חבורה זו שייכת לקצה הימני, הקנאי ביותר והאלים ביותר של המפה הפוליטית והדתית בישראל. לאמונתם הכוכבים בשמים מסודרים באופן שמוכיח שמלחמת גוג ומגוג מתנהלת ברגעים אלה, ושבסופה ישמיד אלוהים את כל אויבינו. הערבים יעופו לכל השדים והרוחות ובית המקדש השלישי ייבנה על הר הבית.

אנחנו נדבר כאן גם על החרדלים, דהיינו על החרדים הלאומיים, שמזוהים עם האידיאולוגיה של הרב צבי יהודה קוק (בעוד שהכהניסטים מזוהים עם האידיאולוגיה של מאיר כהנא). החרדלים צמחו מתוך הציונות הדתית והליברלית, שבעבר הצביעו עבור המפד"ל. אמנם החרד"לים לא מזוהים עם משנתו של מאיר כהנא, אך יש ביניהם הרבה מן המשותף והגבולות ביניהם פעמים רבות מטושטשים.

עכשיו נבדוק כמה מהסימנים המובהקים שהתכנסו לנקודת הזמן שלנו, של אביב שנת 2024, שמוכיחים שימות המשיח כבר כאן.

1.      הסימן הבולט ביותר הוא הטבח המפלצתי שפקד אותנו ב-7 לאוקטובר 2023, שמתכתב עם האמונה שאלה הם חבלי משיח. דהיינו, הייסורים הנוראיים שעובר העם ברגע זה, הם מצד אחד עונש על פשעי העבר, מהצד השני הם נושאים בחובם את המחילה האלוהית. נצטט את שאמר הרב אברהם יצחק קוק:

כשיש מלחמה גדולה בעולם מתעורר כוח משיח. …. הרשעים נכחדים מן העולם …. ואח"כ כתום המלחמה מתחדש העולם ברוח חדש ורגלי משיח מתגלים ביותר, ולפי ערכה של גודל המלחמה בכמותה ואיכותה ככה תגדל הצפייה לרגלי משיח שבה. …. בדעה גדולה, בגבורה עצומה, ובהגיון עמוק וחודר…   

ונזכיר גם את שכתבו חסידיו של הרבי מלובביץ, חודש לאחר הטבח שעשו בנו מפלצות החמס: 

" כל נפילה שכזו וכל ירידה שכזו (=הכוונה לטבח המזעזע),מטרתה היא עליה גדולה יותר מכפי שהיה קודם לכן. אי לכך ובהתאם לזאת, התוצאה הברורה של כל אירועי שמחת תורה והמלחמה בעזה, צריכה להיות לא רק חזרת הישובים היהודיים ברצועת עזה, אלא יישוב מוחלט של העיר עזה וכל שאר השטח ביהודים. (על יישוב מוחלט של העיר עזה נדבר מייד). ועוד נאמר:  "לעם ישראל – אין מה להיבהל ואין מה לחשוש!  כל מה שנותר לנו כעת, הוא לשמוע את קולו של המבשר, קולו של הרבי שליט"א מלך המשיח, הניצב על גג בית המקדש … ומודיע לכל עם ישראל: "ענווים הגיע זמן גאולתכם" .

תכלס, בשפה המשיחיסטית שלה אנחנו מחויבים בפרק זה: אין ספק שכעת אנחנו מצויים בעיצומה של מלחמה גדולה שמעוררת את כוחו של המשיח. ומי שיטרח לחטט בגוגל, יעלה עשרות דוגמאות שאומרות בדיוק את אותו הדבר.   

2.   הוכחה נוספת שמה שקרה ב-7 לאוקטובר היה יד שמים, היא העובדה שצהל, על כל מערכות ההתראה שלו נמצא באותו יום, ובתקופה שקדמה לו, במצב של מוות מוחי.  רה"מ וכל גופי הביטחון לא הגיבו במשך תקופה ארוכה לאף אחד מהסימנים הבוהקים שהגיעו מהרצועה, שמעידים שמשהו רע מאד מתרחש שם. ואכן, ברגע האמת הכל כשל.  וכך, בעוד שאנחנו מדברים על מחדל שאין ביכולתנו להסביר כיצד התרחש, מנקודת מבט משיחית זו הייתה יד אלוהים שמסמנת שאלוהים מצד אחד העניש אותנו, ומהצד השני את כניסתו למלחמת גוג ומגוג, שבסופה יגיע עידן אחרית הימים.

3.   נפנה  את מבטינו לעברם של בן גביר, השר לאסון לאומי, ולסמוטריץ', השר לחורבן כלכלי.  עד הבחירות האחרונות שהתקיימו לפני כשנה וחצי, נתפסו שניים אלה כתופעה שולית שמייצרת פרובוקציה שניתנת לריסון. לאחר הבחירות הם התקדמו מהספסלים האחוריים של הכנסת והגיעו אל צווארו של ראש הממשלה וכרכו סביבו עניבת חנק. בפועל, שניים אלה שנתניהו סולד ומתעב, שלא מייצגים שום דבר שבו הוא מאמין, כופים עליו לנהל את המלחמה באופן הנכון להם. נתניהו תומך בהם למרות שהדבר עומד בניגוד לעמדת רבים מחברי הממשלה, ולמרות שהדבר בא על חשבון יחסי ישראל  עם הנשיא האמריקאי ועם כל מדינות המערב, ולמרות ההתקוממות העממית ברחובות ישראל.  ושוב בשפה המשיחית: רק יד שמים הייתה יכולה להכפיף את נתניהו וממשלתו לרצונם של שניים אלה.  

4.   בעיצומה של המלחמה, ב-28 לינואר 2024 קיימו אנשי עוצמה יהודית בבניני האומה שבירושלים כנס חגיגי ושמח שנקרא "חזרה לעזה" שבו הציגו את מפת ההתיישבות ברצועה.  הכנס, שנראה כמופע אקסטטי ופסיכודלי, היה מלווה במוסיקה וריקודים.   במהלכו חתמו החוגגים על "אמנת הניצחון וחידוש ההתיישבות בחבל עזה ובצפון השומרון". ובן גביר המשולהב קרא פעם נוספת להעיף את הערבים מעזה, או בלשונו המעודנת לעשות להם "טרנספר מרצון", ביטוי שלקוח הישר ממשנתו של מאיר כהנא.

בעינינו הכנס הזה היה מופע מתועב שעומד בניגוד מצמרר לתחושת האסון ולמחיר הכבד שגובה מאיתנו המלחמה מדי יום ביומו. אך הפרק הזה לא מוקדש להשקפת עולמנו. והכנס השמח והצוהל מהווה עדות שמצטרפת לסימנים שכבר מנינו, שלפיו אלוהים סוף סוף קיבל את צו 8 ששלחו לו הנביאים לפני 3000 שנה. ואמת שלא ניתן להכחישה היא שהמלחמה הזו איננה דומה לשום מלחמה שידענו בעבר.

הערה אחרונה למי שאיננו מבין מדוע נתניהו לא מסוגל לומר לנו ולאמריקאים ולכל העולם מה הוא מתכנן ליום שבו תסתיים המלחמה, שולחת אותנו למה שכבר לפני שנים אמר סמוטריץ לגבי עזה:    

"מדינת ישראל, מדינתו של העם היהודי, בעזרת השם, תחזור להתנהל כפי שהתנהלה בימי דוד המלך ושלמה המלך. ויש דבר שנקרא חוק יהודי שעומד מעל הכול. והחוק היהודי אומר שיהודה, שומרון ועזה זה ארץ ישראל ".

ופנינה משל בן גביר: "יש דבר שנקרא חוק יהודי והוא מעל הכול. והחוק היהודי אומר שיהודה, שומרון ועזה זה ארץ ישראל. זה חלקי ארץ ישראל ולא ייתכן שממשלה שמאלנית בוגדנית תשנה את זה".

            היות שלאמונתם של השניים עזה נכללת בגבולות ארץ ישראל המובטחת (ולעניין זה נחזור בהמשך), והיות שהם ואנשיהם כבר מתכננים להתיישב בה, אין סיכוי שהם יתנו לנתניהו להשמיע צפצוף קל שבקלים על יציאה הרצועה ועל העברת השלטון מידי ישראל לידי גורם אחר.

5.      סימן נוסף, שבעינינו הוא הזוי ומטורלל, אך בשפה המשיחית הוא חלק מהגאולה המתהווה, היא העובדה שבן גביר שנמשך להר הבית שבירושלים כמו פרפר אל אש, הוא השר לאסון לאומי ולכן מתוקף מעמדו הוא מופקד על הר הבית בירושלים.

ועכשיו נגיד את הדברים הכי חשובים בפרק זה, שילוו אותנו עד המילה האחרונה: השאיפה האולטימטיבית שאין בילתה, השפיץ העליון של האולימפוס המשיחי, היא לא ההתיישבות בעזה, כי אם הקמתו של בית המקדש השלישי. לא תהייה גאולה ולא יהיו ימות משיח כל עוד ההר שעליו עמדו שני בתי המקדש שחרבו, ימשיך לשמש מקום תפילה למוסלמים. ולכן ההתיישבות ברצועת עזה זה לחלשים. מקסימום הוצאת קיטור ותו לא. ושיהיה ברור שהשאיפה האולטימטיבית של בן גביר היא לא לשמור על השקט בהר הבית,  כי אם להבעיר אותו ולהצית נגדנו את העולם הערבי.  משום שסדר העניינים המחייב, שקבוע בספרות הנבואית, אומר שמלחמת גוג ומגוג קודמת לגאולה. רק לאחריה יפציע עידן אחרית הימים שבו ייבנה בית המקדש השלישי ועבודת הפולחן שהופסקה למשך כ-2000 שנה, תשוב ותתחדש.

 עכשיו אחרי שנוכחנו לדעת שכל הסימנים שמנינו מתכנסים לנקודה אחת, ברור שאין הם יד המקרה. או כמו שאמר איינשטיין (לא אריק, אלא אלברט): "אלוהים לא משחק בקוביות עם העולם". ולכן, רק יד אלוהים הייתה יכולה להעביר את הימין הפנאטי מהספסלים האחוריים של הכנסת על העורק הראשי בצווארו של נתניהו ולנהל דרכו את הממשלה ואת מלחמה בעזה. רק יד אלוהים יכלה להשליט מוות מוחי על הצבא ועל מערכת הביטחון ולתפוס אותנו כל כך לא מוכנים. רק יד אלוהים הייתה יכולה למנות את האיש הכי פרובוקטיבי והכי מסוכן בישראל, להיות השר הממונה על ביטחונו של המקום הקדוש ליהודים, שבו מתקיימות תפילות של המוסלמים.

 הרב מאיר כהנא ז"ל הוא המקור לאידיאולוגיה האולטרה ימינית, האלימה והפנאטית. כהנאהוא האבא הרוחני של בן גביר וחבורתו, והכינוי 'כהניזם' מתייחס אליו. היות שבן גביר נחשב ליורשו של כהנא, הרי שבפועל הכהניזם השתלט על נתניהו ועל ממשלתו!  (ניר ברקת, אבי דיכטר, יולי אדלשטיין, שמהם היינו מצפים להתנהגות אחרת)

מאיר כהנא היה יהודי ממוצא אמריקאי שעלה לישראל בשנת 1971 והקים את מפלגת "כך" שהוגדרה כתנועה טרוריסטית, ושהוצאה מחוץ לחוק בשנת 1994 בעקבות הטבח שביצע ברוך גולדשטיין במערת המכפלה.  כהנא נרצח בשנת 1990, אך האידיאולוגיה שלו חיה ונושמת וחשוב להבין את עיקריה:

1.  שלילת המשטר הדמוקרטי והחילוני בישראל והחלפתו במשטר תיאוקרטי, הלכתי. (

2.  שלילת זכויותיהם האזרחיות של ערביי ישראל, וקריאה לטרנספר מתחומי ארץ ישראל, קריאה שבן גביר משמיע פעם אחר פעם.

3.  עידוד פעולות טרור ואלימות נגד הערבים – ושוב, לשני הצדיקים ניסיון רב בטרור ואלימות שמופנה כלפי מוסלמים ויהודים.

4.  שלילת מעמדם של היהודים החילוניים, השמאלניים והליברליים, שמזוהים ע"י כהנא כמתייוונים. חשוב להדגיש שכהנא התנגד לכל גרסה של חילוניות יהודית, ועל הדרך שלל את הזכויות של הקהילה הלהט"בית, לרבות סובלנות כלפיה.

נצטט מתוך הוויקיפדיה:

"כהניזם היא אידאולוגיה  דתיתלאומניתגזענית וימנית קיצונית, המבוססת על אמונותיו של הרב מאיר כהנא. הכהניזם שואף לייסד מדינת הלכה יהודיתתיאוקרטית אנטידמוקרטית, שבה למיעוטים בישראל לא תהיינה הזכות להיות אזרחי המדינה. הכהניזם אוחז בתפיסה משיחית רדיקלית לפיה צפויה בקרוב מלחמת גוג ומגוג בין היהודים לבין הגויים (שעליה אנחנו מדברים כאן) והמתיוונים (המתייוונים הם אנחנו החילונים) שבה ניצחון היהודים יוכרע אחת ולתמיד…..   התמוטטות העולם והמלחמות שתהיינה בו בתקופת הגאולה האחרונה תיצורנה תמונה איומה ומזעזעת …". (הטבח ביישובי העוטף יצרו אין ספור תמונות איומות ומזעזעות).  בחוברת שנקראת "ארבעים שנה", כתב כהנא את המשפט הבא: גאולה" תוכל להגיע בעוד ארבעים שנה, בתנאי שהיהודים ידבקו בתורה כפי שכהנא מפרשה, הזמן הולך ואוזל והספירה לאחור החלה."  

להשלמת הדברים שאמר כהנא  נצרף את שאמר סמוטריץ :

"רצוני בטווח הארוך הוא שמדינת ישראל תתנהל על פי התורה. כך צריך להיות, זו מדינה יהודית".

תכלס, כהנא, באמצעותם של בן גביר וסמוטריץ, מנהל היום את ממשלת ישראל ואת המלחמה בעזה. והעובדה שהדבר הנוראה הזה קורה, הוא סימן מובהק לכך שהכוכבים המשיחיים סוף סוף הסתדרו בשמים.

מכון המקדש

אין מה לדבר על ימות המשיח ועל גאולה בידי שמים ללא הקמת בית מקדש שלישי, שבו תתחדש עבודת הפולחן לאלוהים.  הגאולה יכולה להתגשם גם ללא ההתיישבות בעזה. היא יכולה להתקיים גם מבלי שישללו את מעמדם של היהודים החילוניים, השמאלניים והליברליים, שכהנא ראה בהם (ובנו) מתייוונים. אך ללא בית מקדש, שאליו תחזור הנוכחות הסמויה מעין של אלוהים, אין גאולה ואין משיח, ואין צורך במדינת הלכה, ואפשר לעזוב את הערבים בשקט.

עכשיו, רק לצורך הפרק הזה, נניח שמלחמת גוג ומגוג הסתיימה. נניח שכולנו חזרנו בתשובה מלאה ומיישמים בקנאות את האידיאולוגיה הכהניסטית.  ולבסוף נניח גם שבית המקדש השלישי הוקם ועומד על תילו במלוא יופיו והדרו.  

כל זה טוב ויפה אבל לא מספיק.

כדי שהגאולה תצא מהכוח אל הפועל, וכדי שאלוהים ישרה מנוכחותו הנשגבת על בני עמו, עבודת הקודש חייבת להתחיל בדקה שבה תושלם בניית המקדש. ועבודת הקודש חייבת להיות כשרה למהדרין שבמהדרין שבמהדרין.  שאם לא כן המקדש יהיה סתם מבנה גדול ומפואר ושרה נתניהו החמדנית, וחובבת המתנות חסרת הרסן, תדביק עליו פתקה שהוא שלה ותדרוש להעביר אותו לקיסריה ולבנות לצידו בריכת שחייה  –  וכדי למנוע את האסון הזה הוקם מכון המקדש.

את מכון המקדש ייסד בשנת 1983 הרב ישראל אריאל, ומטרתו המוצהרת היא "התמקדות בתורת המקדש". דהיינו, שחזור מה שניתן ללמוד מהתנך על פעילות המקדש ועל האופן שעבודת הפולחן התבצעה בו.

על פניו פעילות המכון נראית תמימה וחוקית לגמרי  – אלא שתמימות אין כאן. לכל הפעילויות יש משמעות יישומית אך ורק בהקשר של הפיכתו של בית המקדש השלישי למקום פועל ומתפקד לפי כללי ההלכה (דבר שכמובן לא יקרה כל עוד הר הבית משמש מקום תפילה למוסלמים, ושעל שלמותו מופקדת מדינה חילונית ודמוקרטית).

נוכיח את דברינו.

 חלק גדול מפעילות המכון מוקדש למציאת פתרונות לסוגיות הקשורות בדיני פולחן וקורבנות, שהרי חלפו כ-2000 שנים מאז שהפרה האחרונה הועלתה על המזבח. ולכן השאלה כיצד התבצע הפולחן מחייבת תשובה והיערכות מדוקדקת.

תחת המטריה של המכון פועלת מתפרה שבה כבר נתפרו בגדי הקודש שאותם ילבשו הכוהנים. בגדי הכוהנים חייבים להיות כל כך טהורים, עד שבמתפרה נעשתה גם אריגת הבד, שנקרא בוץ, מחוטי פשתן מזן נדיר שהובא מהודו.  במתפרה נתפר גם את האבנט, שהוא חגורה רחבה הכרוכה למותני הכוהן, שלה רקמה בצבע אדום. ולא אדום שקונים באחת מחנויות טמבור, כי אם אדום שמופק מתולעת השני. (כנראה שזו כנימה שגדלה על עץ אלון.) 

תחת הפעילות של המכון מכינים את צבע התכלת של המעיל שילבש הכוהן הגדול שגם הוא חייב להיות כשר למהדרין.

צבע התכלת שמוזכר בתנך הופק מהפרשה של חלזונות ימיים (במדבר טו, לח). החלזונות נעלמו לחלוטין מחופי הארץ וד"ר לפיזיקה בשם ברוך סטרמן מצא אותן ביוון, הביא אותן ארצה והצליח לשחזר את הצביעה העתיקה. ברוך כתב ספר על המסע שעשה לשחזור החילזון שממנו הופק התכלת. בעברית הספר נקרא "לטעום מהשמים.  כאשר הספר יצא לאור קיבלתי אותו מברוך עצמו. לדעתי זהו אחד הספרים המרתקים והמחכימים שקראתי.  סיפור בלשי מהטובים ביותר שיש.

פרט נוסף שחשוב לציין מתייחס לזמני הפולחן שיתקיימו בבית המקדש. אם הפולחן לא ייעשה ביום ובשעה הנכונה, זו תהייה קטסטרופה!!!!

כפי שיש חשיבות של קדושה לשעה שבה נכנסת השבת, כך יש חשיבות של קדושה לזמני הפולחן המדויקים שיתבצעו  בבית המקדש השלישי. וזמני פולחן קדושים לוקחים אותנו ללוח השנה ולמצב הירח – ולוח שנה זה מתמטיקה. במחלקה למתמטיקה שבבר אילן התקיים לפני שנים רבות קורס מיוחד שפעל כ-15 שנה ברציפות, שעסק בחישובים של לוחות שנה. הקורס לא היה חלק מתוכנית הלימודים של המחלקה, והשתתפו בו אך ורק דוקטורים ופרופסורים למתמטיקה  + סטודנטית תימהונית אחת שאסור להזכיר את שמה בפודקאסט שלנו (אבל רק למשך 3 שנים).

ויותר מכל ההכנות גם יחד, הכי הכי הכי חשובות הן חמש פרות אדומות וכשרות שהובאו מטקסס בשנת 2022, שלפי הפרסומים נמצאות באיזושהי חוה בעמק בית שאן.

מבין כל סוגי הטומאה שמונה התנך, החמורה ביותר היא טומאת מת על שום שהיא נמשכת לבית המקדש ומזהמת אותו – והנוכחות המטפיזית של אלוהים לא תשכון במקדש טמא.

כדי להיטהר מטומאת מת וכדי להבטיח שזו חלילה לא תזלוג לבית המקדש, יש להכין לימונדה מאפר של פרה אדומה, שרק מומחים לדבר יכולים לקבוע שהפרה כשרה ועל כך מדובר בספר במדבר פרק יט. תכלס,  יש לשרוף את הפרה המסכנה ואח"כ לאסוף את האפר שלה – ולהוסיף לו מים. לא מומלץ לשתייה, אך בלעדי תרכובת בעלת מאפיינים פגאניים וכישופיים אלה, לא ניתן לטהר את המקדש ואת כליו, ולא כל אדם שבא במגע עם מת – ובסופו של דבר כולנו באים במגע עם מת. היות שהאפר של הפרה הוא המטהר העליון שבכלל קיים, להערכתי הוא ישמש בראש ובראשונה כדי לטהר את הר הבית שמשמש היום מקום תפילה של המוסלמים.  

לסיום נעיר שבמכון המקדש נאספו גם הכלים שמיועדים לעמוד במקדש, כמו המנורה, הכיור ועוד.

 נסכם את מה שאמרנו כאן.  למזלנו בן גביר וסמוטריץ לא יודעים ולא מסוגלים לסתום את הפה שלהם, ולכן קל לעקוב אחרי מה שאומרים ולהבין להיכן הם חותרים.

אלא ששניים אלה אינם קוריוז. מאחורי הקלעים ישנה מערכת שלמה, מסודרת וחוקית שממתינה ליום פקודה. ליום שבו בית המקדש השלישי יקום על תילו, וזה כמובן יקרה בעידן אחרית הימים ורק לאחר שהר הבית יטוהר. ולכך אחראיים אנשי מכון המקדש שפעולתם חוקית ונעשית בשקט ובצנעה וללא התרסה והתלהמות.

המחתרת היהודית

כדי להראות עד כמה עמוק חדרה האידיאולוגיה האלימה של כהנא, עלינו לדבר על המחתרת היהודית, וכמובן שלא נקפח את נוער הגבעות.   

מלחמת ששת הימים הביאה לאיחוד שני חלקי ירושלים – ועל חשיבותה הדרמטית של מלחמה זו נדבר בעוד דקות אחדות. לאחר המלחמה אוחדו שני חלקי ירושלים והר הבית והכותל המערבי שהיו תחת שלטון הממלכה הירדנית, חזרו לידינו. מי שחשוב לנו כרגע הוא יהודי בשם  גרשון סלומון  ז"ל שכצפוי היה מאנשי כהנא, שייסד את תנועת 'נאמני הר הבית וארץ ישראל.  מטרת התנועה, כמה מפתיע, הייתה להקים מייד את בית המקדש השלישי ובכך לזרז את בואם של ימות המשיח. בעקבות הודעתו של סלומון שבכוונתו להניח את אבן הפינה להקמת המקדש, פרצו מהומות בהר הבית והמשטרה אסרה עליו להיכנס למקום. ואלה בקיצור גדול הדברים שאמר, שתומכים בטענה העיקרית של הפרק הזה שהקמת בית מקדש שלישי, היא תנאי לגאולה המשיחית, ושלפניה חייבת להתרחש מלחמה קולוסאלית:

"… הר הבית, הוא המרכז הלאומי והדתי המקודש של עם ישראל וארץ ישראל…… אני מאמין בגאולה שתבוא לאחר מלחמת גוג ומגוג, אירוע שיישא אופי של מלחמת הטוב ברוע המוחלט, והתהליך כולו יסתיים בישועה הסופית של האנושות, ובהכתרת אלוהים למלך בהר הקודש הוא הר הבית בירושלים…. . מתי זה יבוא אינני יודע אבל זה יבוא בדיוק כפי שאמרו הנביאים בתנ"ך….. "

לפני מותו הורשה סולומון לעלות להר הבית ושם הוא צולם נתמך על כתפו של איתמר בן גביר.

למרבה הצער  המוסלמים לא ממש שיתפו פעולה עם החזונות המשיחיים של כהנא ושל סולומון ושל כל הבאים לאחריהם – לא יפה מצידם, אבל זה המצב. ואם זה המצב, אז חובה לתקנו, ולשם כך קמה המחתרת היהודית.

"המחתרת היהודית" קמה במטרה אחת: לפוצץ את המסגדים שעומדים על  הר הבית. ציטוט:  "כדי "לטהר" את הר הבית, ובכך להביא לגאולה שלמה ולהקמת מלכות ישראל המובטחת".  כדי לממש תכלית קדושה זו הם אגרו חומרי נפץ, אלא שהרשויות של המשטר החילוני והמתייוון של ישראל סיקלו את זממם, ובשנת 1984 עצר השב"כ עצר את אנשי המחתרת וחלקם ריצו עונשי מאסר.  שנים אחדות לאחר מכן, בשנת 2002, קמה מחתרת 'בת עין'  שאנשיה ביקשו להשלים את המלאכה שאותה החלו קודמיהם. והיו כמובן ניסיונות נוספים לפוצץ את ההר ולהחיש בכך את מלחמת גוג ומגוג.

(בהזדמנות זו נזכיר שבשנת 2005 הורה רה"מ אריק שרון על ההינתקות מעזה. אצל  סמוטריץ וחבורתו נמצאו 700 ליטר דלק שהיו אמורים לפגוע בכבישים ובתשתיות במטרה למנוע את הפינוי. הצדיק היה עצור בידי השב"כ במשך ארבעה שבועות. אך השב"כ וויתר על העמדתו לדין בשל החשש לגלות מי היה המקור לפעילותו.)

ולבסוף נזכיר גם את נערי ונערות הגבעות.

נערי הגבעות הם הצד היותר אלים של החבילה המשיחית (בן גביר מרבה לייצג אותם בבית המשפט) וכבר אמרנו קודם שהאידיאולוגיה הכהניסטית מקדמת טרור נגד הערבים.מדובר בצעירים שמתגוררים במאחזים  מאולתרים ביהודה ושומרון שנמצאים בלב הכפרים הערביים. את הסכסוכים בין שתי האוכלוסיות ניתן להגדיר כטרור הדדי – אלא שהטרור הערבי איננו נושא הדיוק בפרק זה.  

            בפרק השני של הסדרה דיברנו על הסיקריים שהובילו למרד הגדול שהסתיים בחורבן בית המקדש השני. ככל תנועה שעוסקת בטרור אידיאולוגי, גם הסיקריים לא הכירו בלגיטימיות של השלטון הרומי, ולא בלגיטימיות של השלטון היהודי, הפרושי, שהיה ההנהגה האזרחית והדתית של העם וחלש באותם ימים על בית המקדש השני.  בפרק השני הבאנו מדבריו של יוסף בן מתתיהו שאמר עליהם את הדברים הבאים:

 "הם היו רוצחים את האנשים בעצם היום ובראש חוצות. [הם בחרו] להתערב ביום מועד בקרב ההמון החוגג, בהסתירם תחת בגדיהם חרבות קצרות (=הסיקה), ובהן המיתו את אנשי חרמם (=אלה שהתנגדו להם). וכאשר נפלו האנשים חללים, היו הרוצחים צועקים חמס יחד עם כל ההמון…. כה מהירים היו האורבים האלה במלאכתם וכה השכילו להעלם מן העין תולדות מלחמת היהודים עם הרומאים, ספר ב, פרק י"ג, ג'.

לו יוסף בן מתתיהו היה חי היום, הוא היה עושה "העתק והדבק" על הדברים האלה. משום שכפי שהסיקריים לא הכירו בלגיטימיות של ההנהגה הפרושית, כך נערי הגבעות אינם מכירים בלגיטימיות של המשטר החילוני והדמוקרטי בישראל, והם לא מהססים להתכתש עם הצבא. נזכיר שבשנת 2015 השליך עמירם בן אוליאל השליך בקבוק תבערה לביתם של משפחת דוואבשה מכפר דומא, ורצח שלושה מבני המשפחה. חברי הכנסת מעוצמה יהודית ובמיוחד לימור סול הר מלך, רואים בו איש טהור ופועלים להקל את תנאי מאסרו. להלן ציטוט מתוך דבריה:

"העוול פה, חבל על הזמן, ליהודי, שגם לא עשה שום דבר. אבל נניח אפילו שהוא עשה, קדימה הפוך, קדימה תקבלו אותו". … רצח, לא רצח, מה זה משנה. הוא, בן אוליאל, יהודי, ובני משפחת דוואבשה הם ערבים. מה הסיפור שלכם? " . ופנינה משל סמוטריץ שאמר "אין טרור יהודי", ויש דין אחד ליהודים ודין אחר לערבים.

נסכם בקצרה את עיקרי הדברים שאמרנו עד כה.

התופעה שנקראת כהניזם, שמזוהה עם משנתו של הרב מאיר כהנא, לא חלפה ולא נעלמה לאחר מותו. מדובר במשיחיות שהמטרה הסופית שלה היא הפיכת המשטר בישראל למשטר תיאוקרטי. למשטר שבראשו עומדים אנשי דת, בדומה לאירן. תחת המשטר המבורך הזה יוקם בית המקדש השלישי והמשיח יבוא והכל יהיה נפלא וסבבה.

            מה שביקשנו להראות כאן הוא שהמשיחות הכהניסטית איננה תופעה שולית כי אם תופעה שבמידה משתנה של קיצוניות, שלחה זרועות לכל עבר, שאנשיה פועלים כחוק, וגם שלא כחוק. ולכן אין שום סיכוי שבן גביר וסמוטריץ שמייצגים את האידיאולוגיה של כהנא, יסכימו שנתניהו יוותר על השליטה ברצועת עזה.

בפודקאסט של התנ״ך, ד״ר ליאורה רביד חושפת את האמת המרתקת שמאחורי הסיפורים התנכיים המוכרים לכולנו. ניתן לתרום לפודקאסט בפטריאון.