94: המשיחיות למן התנך ועד ימינו: חלק שלישי

הפרק שלפנינו הוא השלישי בסדרה בת ארבעה פרקים המקודשת לאידיאולוגיה העומדת מאחורי התפיסה המשיחית. בפרק הראשון דיברנו על התפיסה המשיחית שבתנך, ועל הציפייה לגאולה בידי שמים שתגיע בעידן אחרית הימים. בפרק השני ראינו שציפייה זו חצתה את גבולות התנך, ושהיא מלווה את ההיסטוריה של העם שלנו יותר מ-2,000 שנה.

בפרק השלישי בסדרה, נעסוק בתפיסה המשיחית בת זמננו. דיברנו על הציפייה לגאולה אצל העדות החרדיות שרואות בכל אסון שפקד את העם שלנו בעשרות השנים האחרונות, כולל הטבח המפלצתי שהתרחש ב-7 לאוקטובר 2023, עונש מידי שמים על שום חטאים בתחום הדת.

כמו כן נדבר על העדות החרדיות האנטי-ציוניות, שמבחינתן עצם הקמתה של מדינה יהודית וחילונית היא פשע שטני המעכב את הגאולה ואת בואו של המשיח.

אנחנו מתעמתים כאן גם עם המושג "חבלי משיח", שמשמעו ייסורים איומים ונוראיים שבהם מייסר אותנו אלוהים לפני בוא עידן אחרית הימים המיוחל. שכן, המשמעות המעשית של אמונה זו תולה באלוהים כל אסון שאירע לנו, כולל הטבח שביצעו בנו מפלצות החמאס – וכן, חד-משמעית, ישנם אנשים שמאמינים בכך!

תמליל הפרק

הפרק שלפנינו הוא השלישי  מתוך סדרה בת ארבעה פרקים המוקדשת לנושא המשיחיות. אמרנו משיחיות, אמרנו עידן אחרית הימים שיגיע בקץ הימים, שבו תיכון מלכות שמים ושבו יגיע המשיח מבית דוד.

בפרק הראשון דיברנו על הציפייה המשיחית שבתנך, ועל כך שהיא מורכבת משלושה שלבים. השלב הראשון הוא שלב העונש שמתייחס להווה. לעכשיו. בני ישראל חטאו לאלוהים ולכן הוא העניש אותם ושלח את אויבי ישראל לכבוש את אדמתם, להחריב את עריהם וּלהגלותם לכל עבר.   השלב השני פונה אל העתיד הרחוק והמעורפל. בקץ הימים, בקץ הזמן שבו כולנו חיים, יתקיים משפט יום הדין הגדול, או יום ה', שבו ישפוט אלוהים את הייקום שברא.  משפט יום הדין יהיה מלווה בקטסטרופה קוסמית ובמהלכו ישמיד אלוהים את כל אויביי ישראל – ובשנייה שיסתיים, יפציע עידן אחרית הימים המיוחל. אנחנו נחייה בשלום על אדמתנו ואלוהים ישמור עלינו מכל רע, והכל יהיה נפלא וזוהר ומקסים ומלא נצנצים.  

בפרק השני ראינו שהציפייה לגאולה משיחית בידי שמים חצתה את גבולות התנך. ולמרות שהיא מעולם לא התגשמה, ולמרות שאלוהים מעולם בא חשבון עם אויבי ישראל ומעולם לא הושיע אותנו, מעת לעת התלקחה האמונה שעכשיו, ברגע זה, מתגשמת ההבטחה שנתנו הנביאים לגאולת ישראל, והופכת תוכנית פעולה לביצוע מיידי.

בפרק הקודם עקבנו אחרי הציפייה המשיחית על רקע מספר תחנות היסטוריות חשובות בתולדות ישראל.  דיברנו על מרד החשמונאים ביוונים, ועל הולדתו ישו שתלמידיו האמינו שהוא המשיח שעליו מדבר התנך.

בהמשך דיברנו על הסיקריים, שהיו קבוצה קטנה קנאית ורצחנית שהובילה למרד הגדול ברומאים, מרד שהסתיים בחורבן ירושלים ובית המקדש השני, בהגליות ובהרס ערי ישראל.  דיברנו שגם מרד בר-כוכבא נגד הרומאים הסתיים בתבוסה ובמרחץ דמים והגליות. מרד שלעולם לא היה פורץ אלמלא רבי עקיבא, שהיה הסמכות הדתית העליונה של תחילת המאה ה-2 לספ', האמין שבר-כוכבא הוא המשיח, ושעתה היא עת הגאולה שאותה הבטיחו הנביאים שחיו כאלף שנים קודם זמנו.  

הציפייה הדרוכה לגאולה מידי שמים והאמונה שהעתיד הרחוק שעליו דיברו הנביאים מתגשם ברגע זה, מסבירה מדוע תלמידיו של ישו האמינו שהוא המשיח שאליו התכוון התנך, ומסבירה מדוע רבי עקיבא האמין שבר-כוכבא הוא המשיח,  ואת חסידיו של  שבתי צבי להאמין שהוא המשיחי. וכמובן שלאמונתם של חסידי חב"ד, הרבי מליבוביץ" הוא המשיח מבית דוד, שעתיד לחזור מעולם המתים ולגאול את כולנו.  

            מצבור הנושאים שאותם סקרנו מאשר את מה שאמרנו לפני דקה:  האמונה שעתה, ממש ברגע זה מתגשמת הלכה למעשה ההבטחה שנתנו הנביאים בשמו של אלוהים, מלווה את ההיסטוריה של העם שלנו – ומעת לעת היא הופכת הוראה לביצוע. מעת לעת יש לעשות מעשה קיצוני שינער את אלוהים ויאיץ בו לפרוע את אותה הבטחה ישנה. 

אך כפי שאמרנו בפרק הקודם, אלוהים לא מקבל צו 8 מאף אחד. כעובדה כל מרד הסתיים בשואה וכל  משיח שחי בדורו, לא נשאר משיח גם בדור הבא. משיחותם של ישו ושל הרבי מליבוביץ"  נדחתה לעידן אחרית הימים שבו יחזרו ארצה מהמקום המופלא שבו נמצאים מאז שהלכו לעולמם. 

            בפרק הקודם דיברנו על משמעות המושג "חבלי משיח" שנכנס לשימוש לאחר התבוסה הנוראית של מרד בר-כוכבא, שאותו זיהה רבי עקיבא כמשיח.  

            היות שהמושג חבלי משיח ישמש אותנו בהמשך נחזור ונגיד מה משמעו.  'חבל' משמעו ייסורים, אלה חבלי הלידה שעוברת יולדת, ללא אפידורל. למן תקופת המשנה, שרבי עקיבא היה אחד מכותביה, ועד היום, המושג "חבלי משיח" מתייחס לכל הפוגרומים והאסונות שעבר העם שלנו. לפי חז"ל, גאולת ישראל תופיע רק אחרי שאנחנו נעבור "ייסורים רבים מסוגים שונים, כשם שיש כאבים ליולדת בזמן הלידה – ואלה הם "חבלי משיח". ועוד:  "הייסורים הם משום שלפני בואו של המשיח יהיה עם ישראל בשפל תרבותי, כלכלי ומוסרי, ולכן עליו להיענש לפני שאלוהים ימחל לו ויגאל אותו." 

בפרק הקודם הבאנו דוגמאות לכך שחבלי משיח כוללים גם את אחינו שנספו בשואה הנאצית ואת אחינו שנחטפו ונספו בטבח שחוללו מפלצות החמס ב-7 לאוקטובר 2023. במילים פשוטות, כל מי שמאמין, ורבים מאמינים, שחבלי משיח שכוללים מעשים מפלצתיים, חולניים ואכזריים לאין שיעור ומעצור ולאין מספר, מאמינים שאלה עונשים שבהם מעניש אותנו אלוהים על פשעים בתחום הדת, ושאחרי שנרצה את עונשנו הוא ימחל לנו ואז תגיעה הגאולה ועימה גם המשיח. והשאלה איך יתכן שהמאמינים שחבלי משיח הם עונש בידי שמים, מייחסים לאלוהים מעשים אכזריים ברמה הזוועתית ביותר שידעה האנושות –  ובינתיים חלפו 3000 שנים ואמונה זו נשארה בעינה ושאלתנו נותרה ללא תשובה.

            בפרק שלפנינו נעסוק בתפיסה המשיחית של עשרות השנים האחרונות, ושוב נעצור במספר תחנות חשובות .  ועכשיו נצא לדרך.

נחזור על המנטרה הידועה שלפיה למן המאה ה-8 לפנה"ס שבה מלכי האימפרייה האשורית ששכנה בתחום עירק של ימינו כבשה אותנו והגלתה את בני עשרת השבטים, ולמן המאה ה-6 לפנה"ס שבה הגלה נבוכדנצר (זו גלות בבל) את הנותרים בירושלים והחריב את בית המקדש, אנחנו עם גולה.  במילים אחרות, למן המאה ה-8 לפנה"ס  ועד שנת 1948 שבה הסתיים המנדט הבריטי על ישראל ועד היום שדוד בן גוריון הכריז על ישראל כמדינה עצמאית, אנחנו עם גולה. בפועל, עד תום מלחמת עולם השנייה מרבית היהודים חיו בתפוצות, ואך מיעוט שבמיעוט עלה לישראל. המשמעות התיאולוגית של דברים אלה היא שאדמת הקודש, שהאל הגדול שעוצמתו היא אין סופית, שמאציל על אדמתו מקדושתו, הייתה כבושה כ-3000 שנים בידי מלכים שעמדו בראש אימפריות אדירות, מלכים שכלל לא האמינו בו. בכל אותן שנים ארוכות לא הגיעה שום גאולה,אבל פרעות ופוגרומים שנחשבו בידי המאמינים כחבלי משיח המבשרים על הגאולה המתקרבת, חטפנו מלוא חופניים.   וזה המקום לצטט פעם נוספת ובקיצור גדול את דבריו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק ז"ל, שנחשב במאה הקודמת לסמכות רבנית עליונה:

כשיש מלחמה גדולה בעולם מתעורר כוח משיח. …. הרשעים נכחדים מן העולם …. ואח"כ כתום המלחמה מתחדש העולם ברוח חדש ורגלי משיח מתגלים ביותר, ולפי ערכה של גודל המלחמה בכמותה ואיכותה ככה תגדל הצפייה לרגלי משיח שבה. …. בדעה גדולה, בגבורה עצומה, ובהגיון עמוק וחודר…

בפרק הקודם אמרנו שהרב קוק התייחס בדבריו לשואה שפקדה את היהודים במלחמת העולם השנייה, וזו הייתה טעות שלי שעליה העיר מאזין בשם אוריאל איילשטיין – ובצדק, שכן הרב נפטר שלוש שנים לפני פרוץ המלחמה.  מכל בחינה  מלחמת העולם השנייה הייתה אמורה לענות לתנאים שקבע הרב לבואו של המשיח. היא הייתה "גדולה בכמותה ובאיכותה". במהלכה נספו 40 מיליון איש, שמהם באופן שיטתי ומכוון נרצחו 6 מיליון מאחינו, בני עמנו, מה שאומר שהיא הייתה אמורה  לעורר את כוחו של המשיח. תכלס, בתום המלחמה העם שלנו כמעט נכחד ואילו הרשעים המשיכו, וממשיכים, לחיות טוב מאד.

נחזור למשמעות ההיסטורית והתיאולוגית להיותנו במשך אלפי שנים עם שמצד אחד שומר על זהותו ההיסטורית והדתית,  ומצד שני הוא עם גולה ונפנה לדבריהם של אחדים מהחוקרים החשובים ביותר של המאה הקודמת.  הכוונה לפרופ' משה אידל, לפרופ' יהודה ליבס ופרופ' אפרים אורבך (ז"ל) שדבריהם משוקעים בפרק זה.   

כל אחד מהחוקרים התייחס בדרכו לתופעה הייחודית שלפיה אנחנו באמת היינו "עם אחד מפוזר ומפורד בין העמים, שדתם שונה מכל הדתות" (חצי פרפרזה על דברי המן הרשע לאחשוורוש) ונצטט מתוך דבריו של פרופ' אידל  שקבע עובדה פשוטה והגיונית: "כל עם וכל אומה צריכים לחיות על אדמתם!"  אלא שאנחנו לא חיינו על אדמתנו וגם פרופ' גרשום שלום ז"ל (GERSHOM SHULEM) מגדולי חוקרי הקבלה של ימינו, התייחס גם הוא לתופעה ייחודית זו וכתב : "במובן העמוק יותר [הגלות היא] שליחות לשם תיקון (תיקון במובן של חזרה בתשובה וקיום מצוות) … לא המשיח מבצע את התיקון, אלא מעשיו של כל אחד מאיתנו הם שמביאים את הגאולה". ועוד הוסיף ואמר: שההיסטוריה שלנו מתפרשת כהתקדמות לקראת הקץ המשיחי, ושהגאולה היא תוצאה הגיונית שכולנו שותפים לה (פרקי ייסוד בהבנת הקבלה וסמליה, עמ' 111-112).  הרבי נחמן מברסלב, שחי בסוף המאה ה-18 באוקרינה (כ-2600 שנה לאחר זמנם של הנביאים) אמר דברים דומים:

 "עיקר הגאולה תלויה באמונה, כי עיקר הגלות אינו אלא בשביל חסרון האמונה. ("חסרון האמונה" הוא הפשע שבגללו מתעכבת הגאולה). ועוד, בקיצור: "הגאווה מעכבת אתביאת המשיח …. ולכן אין משיח בא עד שתכלה גאווה מן העולם. ושיא השיאים לביאת המשיח: ועיקר הישועה הבאה איננה אלא על ידי אמונה. ואמונה פירושה תשובה שלמה, תשובה לבורא לדרכיו ולמצוותיו על ידי תשובה".

הדברים של הרב ושל פרופ' שולם נסמכים כמובן על התנך שקובע שהגלות היא עונש בידי שמים. עונש שברבות הימים הפך עונש שאין לו קץ, שנמשך גם לתוך העידן המודרני.

והתנאי שאלוהים ימחל לנו וישיבנו מהגלות ולהתגשמות עידן אחרית הימים שהבטיחו הנביאים מיליון פעמים, הוא חזרה בתשובה וקיום כל המצוות,  ולא שבמאה ה-19 ייוולד בהונגריה אחד בשם בנימין זאב הרצל שיחליט ברוב חוצפתו שאין צורך להמתין לאלוהים ולחכות לגאולה שמיימית. ושתכלס, אפשר גם בלי אלוהים להקים בישראל מדינה של יהודים. ואכן עוד לפני מלחמת העולם הראשונה החלו קמות בארצות הגולה תנועות של ציונים חילוניים שבעטו במסורת, ושעל דעתם  החליטו לחזור לארץ ישראל ולהקים מדינה עצמאית. זה סקנדל איום ונורא ועוד מלא פשעים שהדעת איננה סובלת, שמעכבת את הגאולה !!!

לדברי פרופ' משה אידל בגולה התפתחו שתי גישות סותרות לגאולה בידי שמים – ושתיהן לוקחות אותנו אל הימים האלה ואל השעה הזו.    

הגישה הראשונה היא אקטיבית. לפיה יש ביכולתנו להחיש את ביאת המשיח ע"י תיקון אורחות חיינו ועל ידי לימוד תורה וקיום מצוות. (זו כמובן הגישה של הרבי מברסלב ושל החוקרים שהזכרנו ושל הרבה רבנים וחוקרים אחרים). לדברי אידל, חזרה בתשובה נחשבת לפעולה אקטיבית. דוגמה לגאולה אקטיבית מצויה במשנתו של הרב צבי יהודה קוק, בנו וממשיך דרכו של  אביו הרב אברהם יצחק קוק, שנחשב לרב הגדול של גוש הימין האולטרה קיצוני ורדיקלי שעליו נרחיב את הדיבור בפרק הבא. אך בינתיים נציין ששני הרבנים, האב והבן האמינו בגישה האקטיבית שאומרת שהעלייה לארץ ישראל "היא חלק מתחילתו של תהליך הגאולה "שמסמל את שלטון עם ה' על ארצו".  

הגישה השנייה שעליה דיבר פרופ' אידל היא פאסיבית. היא האנטי המוחלט לגישה האקטיבית (או לשיטתה של המדענית הדגולה מירי רגב: היא 360 מעלות מהגישה הראשונה…. חחחח).

הגישה הפאסיבית מחזירה אותנו למה שאמרנו קודם: יהודים ציוניים שחזרו על דעתם לישראל והקימו מדינה עצמאית, הם פושעים גמורים ומחללים שם שמים!!!

הגישה הפאסיבית מתייחסת לתנועות האולטרה חרדיות והאנטי-ציוניות כמו נטורי קרתא, חסידות תולדות אהרון, וחסידות תולדות אברהם; הפלג הירושלמי וחסידות סאטמר שמרכזה בניו-יורק שאותה ייסד הרב יואל  טייטלבוים שראה בציונות שורש כל רע והגורם העיקרי לכל הצרות שאירעו לעם ישראל במאה השנים האחרונות. (חסידות היא קהילה המונהגת ע"י האדמו"ר שעומד בראשה).

לאמונתן של החסידיות האנטי-ציוניות אלוהים קבע את מועד הגאולה השמיימית. ובהגיע הזמן הוא ישיב את בני ישראל מכל הארצות שאליהן הוגלו וזו כמובן תהייה תחילתה של הגאולה בידי שמים – וכמובן שגישה זו נסמכת על דברי הנביאים. והיות שלמועד מיוחל זה נקבע ביומן של אלוהים שבשמים, אסור באיסור מוחלט לבצע כל פעולה על מנת לדחוק אותו להחיש את בוא הגאולה.

עכשיו חשוב להדגיש את הדבר הבא:

הגישה האקטיבית שמיוצגת ע"י כל התנועות הציוניות שקמו ב-200 השנים האחרונות, נתפסת בעיני החוגים האנטי ציונים שהזכרנו כמרד נגד אלוהים. לאמונתם של מנהיגי החוגים האלה גם השואה שפקדה את היהודים במלחמת עולם השנייה, וגם הפרעות והפוגרומים שעברו היהודים בארצות הגולה הם חלק מ"חבלי משיח". הם עונש אלוהי שמתחייב לפני בוא הגאולה המובטחת. אך בעוד שלאמונתן של העדות האלה מותר ליהודים לחיות בארץ ישראל,  הקמתה של מדינה ציונית וחילונית היא מרד נגד עונש הגלות שגזר אלוהים. אפשר לסכם במשפט ממצה וקצר את מה שאמרנו במילותיו של הרב משה דוד כ"ץ הדובר של סאטמר:

"העלייה לישראל בעת הזו היא כפירה בערך קיבוץ הגלויות שיתרחש כאשר יגיע משיח צדקנו. מלך המשיח עתיד לקבץ את בני ישראל".  

וכדי להמחיש עד כמה הקמתה של מדינה יהודית, ציונית וחילונית היא פשע איום ונורא, נזכיר שבספטמבר 2023 נפגשו ראשי הפלג הקיצוני של  'נטורי קרתא' (נטורי קרתא הם תת פלג של הסאטמרים) עם נשיא איראן איברהים ראיסי. בשנת 2006 הם הגדילו לעשות ונפגשו עם חסיד אומות עולם מחמוד אחמדינג'ד וטענו באוזניו שהציונים הם פושעים ונציגי השטן.

נסכם בקיצור ובצורה מאד מאד שטחית ולא ממצה את מהות הגאולה של החסידיות האנטי-ציוניות. פרופ' קימי קפלן אמר: החרדים-הקנאים…שוללים את הלאומיות היהודית ואת המפעל הציוני ואת מדינת ישראל תכלית השלילה ורואים בה סטייה תיאולוגית חסרת תקנה. מבחינתם, בעלי בריתם הם אותם ערבים ופלסטינים, שאף הם שוללים את הלגיטימיות של המפעל הציוני".

העדות האנטי ציוניות שחיות בישראל בשום אופן לא משקפת את כל הקהילות החרדיות האחרות, שגם אנשיהם רואים בעצמם יהודים חרדים, וכמובן שגם אנשיהם לא משרתים בצבא. וכמובן שאנחנו מוציאים מכלל דברים אלה את ה"חרדלים", החרדים הלאומיים, שהתפצלו מתוך הציונות הדתית הליברלית, שמשרתים בצבא ושתפיסת עולמם של המנהיגים העומדים בראשם מייצגת יהדות אקטיבית ושונה במהותה ועל כך נדבר בפרק הבא.

למרות המנהגים השונים שנהוגים אצל הקהילות החרדיות ולמרות שאסור להתייחס אליהן כאל מיקשה הומוגנית אחת, ולמרות שחלק מהקהילות הללו עוינות זו לזו, בהכללה הרעיון שעומד מאחורי "חבלי משיח" מקובל על כולן.  דהיינו, כל אסון שפוקד היום את העם שלנו, כולל הטבח שביצעו מפלצות החמס ב-7 לאוקטובר 2023, הוא עונש ביד אלוהים על פשיעה בתחום הדת. ושוב צריך להזכיר שהעונש מגלם בתוכו את המחילה האלוהית, ושריצוי העונש מקרב את הגאולה ואת ימות המשיח.   

נביא מספר דוגמאות הממחישות דברים אלה והאחרונה שבהן תתייחס לטבח שעשו בנו מפלצות החמס .

בשנת 1985 התרחש "אסון הבונים". בקרבת מושב הבונים  (חוף הכרמל) התנגשה רכבת באוטובוס שהוביל תלמידים שיצאו מפתח תקווה לטיול שנתי. באסון נספו 19 תלמידים ושלושה מבוגרים. שר הפנים דאז היה יצחק פרץ ממפלגת ש"ס, שזו מפלגה חרדית שבראשה עמד הרב עובדיה יוסף ז"ל והיום עומד בראשה אריה דרעי. יצחק פרץ טען שהגורם לאסון היה חילול שבת בפתח תקווה.

בשנת 2010 התחולל 'אסון הכרמל'. זו הייתה שריפה נוראית שבמהלכה נספו 44 בני אדם ואלפי חיות טבע. השריפה כילתה בתים וּכְפָרִים וּמִילְיוֹנֵי  עצים. במוצאי השבת של אותה שריפה, קבע הרב עובדיה יוסף ז"ל – ועכשיו אנחנו מדברים על המנהיג הגדול של ש"ס: "שאין הדליקה מצויה אלא במקום שיש בו חילול שבת". לדברי הרב השריפה הייתה עונש מיד שמים משום עבירות דתיות של תושבי האזור. וזה המעשה הנכון שצריך אדם לעשות כדי למנוע שריפה:  "צריך ללמוד תורה, לעשות מעשים טובים, לחזור בתשובה, לשמור שבת ולדעת את כל ההלכה, ובזכות זה ה' ישלח רפואה שלמה".

ומכיוון שאי אפשר לנו מבלי קוריוז משעש אחד, נביא מדבריו של ח"כ שלמה בניזרי שטען בשנת 2008 שרעידות אדמה נגרמות בשל יחסים הומוסקסואליים. ציטוט מדבריו:

"אומר הקדוש ברוך הוא, אתה מרעיד את אבריך במקום שלא צריך להרעיד, אני ארעיד את עולמי במקום אחר כדי לעורר אתכם. לכן הייתי מציע שהכנסת תרשום לפניה הצעת ייעול – במקום לחוקק חוקים איך לקדם משכבי זכר במדינה, שממילא מקדמים את רעידות האדמה, על ידי כך אולי נחסוך למדינת ישראל כמה מיליונים".

בסקאלת האסונות שבהן ניספו אנשים רבים וטובים, ישנו אסון אחד כשר למהדרין, שבטוח שהוא לא עונש מידי שמים, משום שהקורבנות ומשפחותיהם הם שומרי שבת,  חרדים וְיִרְאֵי שמים  – וזה כמובן אסון הר מירון שהתרחש בעת ההילולה לכבודו של רבי שמעון בר יוחאי בשנת 2021. בל"ג בעומר של אותה שנה ניספו 45 מבוגרים וילדים ו-150 איש נפצעו. וכאן, הפלא ופלא, האסון התרחש באשמת המשטרה ולא משום צפיפות והפרה בוטה ופרועה של החוגגים על כל חוקי הבטיחות 

והנה הגענו לאסון שפקד אותנו ביום שבת, ה-7 לאוקטובר. וכך תיווכו הפשקווילים שהתפרסמו בבני ברק לציבור החרדי את הסיבות לאסון ציטוט:

"[בשל] רמיסת השבת ברגל גאווה, מעשי זימה, אכילת טרפות ונבילות, ועוד קילקולים כיוצא באלה. כל אלה הובילו, לטבח 1,400 יהודים ולמחיקת ישובים מעל פני האדמה". 

הטקסט שקראנו מציג תמונה ברורה של שני יקומים שמתקיימים במקביל, שבשום שלב לא משיקים זה בזה. בעוד שאנחנו מפרשים את האסון הנורא כמחדל צבאי ומודיעיני + כישלון פוליטי צורב ומוחלט שבנימין נתניהו חתום עליו, בבני ברק האסון מתפרש כעונש על עבריינות בתחום הדת והמוסר.  ומי שחושב שהפשקווילים הללו והדברים שמושמעים ברחובות החרדיים ושהבנים שלהם מוכנים להיהרג ובלבד שלא ישרתו בצבא השמד כפי שמכנים את צה"ל, הם תופעה שולית ויוצאת דופן, טועה לגמרי. ברשתות החברתיות נמצאות אלף דוגמאות נוספות לאלה שנביא עכשיו.

שישה ימים לאחר הטבח שהתרחש באותה שבת נוראה, פרסם אתר 'סרוגים' שהוא אתר חדשות ותוכן המיועד לציבור הדתי לאומי, את דבריו של פרופ' יואל אליצור, שהוא פרופ' למקרא ולבלשנות, ששירת בסיירת שקד ואיש האוניברסיטה העברית. וכך הוא כתב :  

"טבח חמאס הוא חלק מהתוכנית האלוהית לישראלים ש"מביאים אסונות על עם ישראל". שימו לב: לשיטתו של הפרופסור, הטבח על מראותיו המזעזעות והמפלצתיות, הוא חלק מתוכנית האלוהית!!!  והפרופסור הוסיף ואמר:  "לא הופתעתי: לא נשארה לקב"ה שום ברירה אחרת". מה יעשה הקב"ה אחרי שלדאבוננו גברו בישראל כוחות שהשליכו את מרחבי הארץ ואת ערי אבותינו, שבוחרים בערכי הבל ומטפחים תועבות מיניות, ומדמים את האישה לאיש (הכוונה לפינוי בכוח של יישובי גוש קטיף בימי ממשלת אריאל שרון. והתועבות המיניות, הם יחסים הומו סקסואליים. וכמובן נשים כמונו וכמו הבנות שלנו, שלובשות מכנסיים והולכות גלויות ראש והכי חמור הן משרתות בצבא), המביאים לארץ גוים ומסתננים מסוכנים בכמויות, ובעיקר משכנעים את עצמם שהאויב המר הוא בעצם עמית, שמביאים אסונות על עם ישראל ומסכלים את התוכנית האלוהית".

הדברים ברורים יותר משהפרופ' האשים את הפשעים של החילוניים שהכעיסו את אלוהים, הפרופ' הנכבד מאשים את אלוהים שהטבח היה חלק מהתוכנית האלוהית – ואם זה לא חילול שם שמים, אז השד יודע מה כבר יכול להיות גרוע יותר?  מחליא.

כמובן שהמאמר עורר סערה גדולה ולבקשת אליצור הוא הוסר מהאתר עוד באותו יום, אך את הנעשה לא ניתן היה להשיב ומילה שיוצאת מהפה, לא חוזרת אל הפה.  ומכיוון שפרופ' אליצור הוא חוקר מקרא בקי ומלומד, לא יתכן שלא היה מודע לכך שבמרחק של אלפי שנים הוא חוזר על עמדת המשנה והמסורת היהודית שלפיה חבלי משיח  הם "הייסורים,  משום שלפני בואו של המשיח יהיה עם ישראל בשפל תרבותי, כלכלי ומוסרי, ולכן עליו להיענש לפני שאלוהים ימחל לו ויגאל אותו." (ומי שיחפש בגוגל ימצא עשרות דוגמאות נוספות שמוכיחות במילים אחרות את אותם דברים עצמם). ועל הדברים האלה יש להוסיף את דבריו של הרב מרדכי שיינברגר, שאמר שהיות שעדיין לא הגענו לתיקונים הנצרכים, מביא הקדוש ברוך הוא ייסורים גדולים לעולם כדי לזרז את התיקון…..

            דוגמה נוספת שתולה את האסון שקרה לנו בפשע דתי, מספק כדורגלן לשעבר בשם שניר גואטה,  שגילה את האור וחזר בתשובה והפך רב שנותן שיעורי תורה. באחד משיעוריו טען גואטה שהאסון אירע משום שבנות לבושות בגדים קצרים חגגו בפסטיבל נובה. לאמונתו של הכדורגלן במי"ל, לא חילול שבת הביא את אלוהים לשלוח את החמס לטבוח בישראל, כי אם מכנסיים קצרים וגופיות. לפיכך הוא האיץ בבנות ישראל לגזור את בגדיהן החשופים וללבוש בגדים צנועים. 

והיות שאותו גואטה הוא בחור מחונן, הוא השתמש במשחק מילים של "לגזור במספרים, וגזירה מהשמים". וכך כל מה שבנות ישראל צריכות לעשות כדי לבטל את הגזירה שגזר עלינו אלוהים, הוא לא ללבוש מדים ולהתגייס לצהל, כי אם לקחת זוג מספריים ולגזור את בגדיהן החשופים. ציטוט קצר ומקוצר:

"לגזור את הגזירות! (=משחק מילים גאוני) כל בת ישראל אשר תגזור את הבגדים הלא צנועים שלה (גופיות, מכנסיים קצרים וכד') מצילה את עם ישראל מגזירות קשות"… זכות זו (של גזירת הבגדים החשופים) תעמוד לה לנצח נצחים! … (לא פחות מכך)…תני כוח לחברות שלך לעשות מעשה של מסירות נפש אמיתי! …. תזכרי – את גוזרת בגד, והקדוש ברוך הוא מבטל גזירה – בזכותך. ולקינוח: בזכותכן ניגאל, זה הכוח שלכן, בנות. נביא את המשיח בעזרת השם וננצח".…… 

ומי שמלגלג על משחק המילים הגאוני של גואטה  מוזמן להעיף מבט ברשתות החברתיות ולגלות שהן עמוסות תמונות של נערות שנעתרו לקריאתו וגוזרות את בגדיהן, תוך שהן מתייפחות על שום שבאשמתן אירע הטבח. חיזוק לדברים אלה אנחנו מוצאים בכתבה שפרסמה אילי פארי במאקו, בדצמבר 2023 . ציטוט:

"הטענה שהשבת השחורה הייתה ענישה אלוהית התנחלה בלבבות לא מעטים והובילה לניסיונות לכפר על החטא. אירועי הפרשת חלה – המוניים, קהילתיים ופרטיים – נערכו ברחבי הארץ, ואנשים החלו להעלות לרשתות החברתיות פוסטים על התיקון הפרטי שלהם.

ולקינוח אי אפשר בלי דבריו של  כוכב תקשורת בוטה וגס רוח (ובכך הוא עצמו מודה ואף מתפאר) הלוא הוא ינון מגל כוכב של ערוץ 14 שאמר: 

"אני מרגיש שקרה לנו משהו, שהשם כעס עלינו מאוד והעניש אותנו" …. "ראיתי איזה רב ששאלו אותו איפה השם היה ב-7 באוקטובר, והוא אמר שהשם לא היה איפה שלא רצו אותו." ( במידה מסוימת של ריכוך חזר ינון על דברים אלה גם בתוכנית הטלוויזיה 'פגישה' עם רוני קובן).

ולעניין משחקי מילים גם אנחנו נוסיף אחד משלנו.  'ינון' פירושו משיח. המשיח, מגל.

נתחיל לסגור את מה שאמרנו בפרק זה:    אין בניית בית מקדש 3

הדוגמאות שהבאנו לכאן הן מעט שבמעט מתוך מאות שניתן למצוא ברשתות החברתיות  שבהכללה ממחישות עובדה פשוטה שלה מרבית הציבור החילוני כלל לא מודע.  והיא שהביטוי "משיחיות" שמתגלגל בימינו על כל לשון איננו ביטוי סתמי וחסר משמעות, אלא ביטוי שמאחוריו עומדת אידאולוגיה שמצד אחד היא הולכת אלפי שנים אחורנית ומהצד השני היא כל הזמן מתעדכנת ומתאימה את עצמה למציאות.  וכפי שהציפייה הדרוכה לגאולה הכתיבה את פעולתם של הסיקריים ושל רבי עקיבא ובר כוכבא לפני כ-2000 שנה, כך היא מכתיבה את אורח החיים של קבוצות משמעותיות שחיות בישראל במאה ה-21.

            הקהילות האנטי-ציוניות שמאמינות שאלוהים סגר ביומן שלו את תאריך הגאולה, מתאימות להגדרה של הגישה הפאסיבית שעליה דיבר פרופ' אידל. דהיינו, יש לקבל בהכנעה כל אסון שהתרגש עלינו ולהמתין בשקט וללא מעש עד שיגיע מועד הגאולה. 

מנגד ישנן קהילות חרדיות שמנהיגיהם סבורים שאלוהים לא קבע את מועד הגאולה, ושחזרה בתשובה ולימוד תורה יאיצו בו לגאול את ישראל – ומי שחושב שמדובר בתופעה שולית, הוא אדם שלא מקשיב למה שמאמין חלק משמעותי מהציבור שחי בארץ ישראל.

לפני סיום נגיד על מה נדבר בפרק הרביעי והאחרון של סדרה קצרה ולא ממצה על האידיאולוגיה שעומדת בבסיס התפיסה המשיחית. בפרק הבא נפגוש את הצד השני של המתרס המשיחי, והוא של הציבור החרדי-לאומי, "החרדלים" שכן משרת בצבא ושבשום אופן לא חי על חשבון משלמי המיסים והקופה הציבורית. רבים מבניהם  משרתים ביחידות הכי קרביות. הלוחמים שלהם הם גברים עזי נפש שנלחמים בימים אלה בגבורה עילאית במטרה לשחרר את החטופים שלנו משבי החמס. 

חשוב להדגיש שכשם שהפלגים והעדות החרדיות שעליהם דיברנו קודם אינם מיקשה אחת, כך גם החרדים הלאומיים. אותנו כמובן תעסיק הקבוצה האולטרה-ימני-קיצונית ורדיקלית  שמיוצגת בימים אלה ע"י סמוטריץ', בן גביר, סטרוק, אבי מעוז ולימור סול הר-מלך ושאר צדיקים מסוגם, שמשתמשים בכוחם הפוליטי על מנת לממש מטרות משיחיות, שהראשונה שבהן היא להקים את בית המקדש השלישי על הר הבית ולהצית את מלחמת גוג ומגוג, שלאחריו בטוח שתבוא הגאולה. שהרי בספרות הנביאים משפט יום הדין הגדול, הוא יום ה' שיהיה מלווה בשואה קולוסאלית, הוא תנאי הכרחי שמקדים את הגאולה ואת ימות המשיח.  וכל עוד מסגד אל אקצא וכיפת הסלע יעמדו על מכונם בהר הבית, בית המקדש השלישי לא יקום ולא ייבנה – ועובדה זו מסבירה, כמובן, את הפרובוקציות שעושה הכסיל להרס לאומי, שנמשח כסיכה אל מגנט, אל הר הבית. שהרי כבר אמרנו וחזרנו ואמרנו: אלוהים לא מקבל  צו 8 מאף אחד.

ולסיום נצטט פעם נוספת את שאמר הרמב"ם שחי לפני כ-900 שנה:

אֲנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה. שֶׁכָּל דִּבְרֵי נְבִיאִים אֱמֶת.  ובהמשך: אֲנִי מַאֲמִין בֶּאֱמוּנָה שְׁלֵמָה. בְּבִיאַת הַמָּשִׁיחַ. וְאַף עַל פִּי שֶׁיִּתְמַהְמֵהַּ. עִם כָּל זֶה אֲחַכֶּה לּוֹ בְּכָל יוֹם שֶׁיָּבוֹא"

            – https://alinks.vip/shabat

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4713393,00.html

https://www.idi.org.il/articles/51738

https://www.toratemetfreeware.com/online/f_05108.html#HtmpReportNum0089_L2

הלינק לפשקווילים בבני ברק: https://www.news1.co.il/Archive/0026-D-162937-00.html)

https://sports.walla.co.il/item/3615342  – (לינק לשניר גואטה).

הלינק לדבריו של ינון
https://twitter.com/IWaismelManor/status/1725735445319832011

הלינק לדבריו של דובר סאטמר 

https://www.makorrishon.co.il/%D7%A7%D7%A8%D7%95%D7%91%D7%99%D7%9D-%D7%A8%D7%97%D7%95%D7%A7%D7%99%D7%9D/86619/

בפודקאסט של התנ״ך, ד״ר ליאורה רביד חושפת את האמת המרתקת שמאחורי הסיפורים התנכיים המוכרים לכולנו. ניתן לתרום לפודקאסט בפטריאון.