פרק בונוס: ליאורה על מרד המקבים ב״שלושה שיודעים״

בפרק בונוס זה, דודו ארז מהתוכנית ״שלושה שיודעים״ מארח את ליאורה בשיחה סוערת על מרד המקבים, שנערכה בשידור חי בבית אריאלה.

את ילדי בית הספר מלמדים שמרד המקבים פרץ בעקבות גזרות הדת שגזר אנטיוכוס הרשע – זו אמת. אולי חצי אמת. אולי בכלל רק רבע אמת.

התכנית שבה התארחתי הייתה הזדמנות טובה לקעקע את המסורת שעליה מגדלים את הילדים שלנו, ולספר שהמרד היה, בראש ובראשונה, נגד משפחת כוהנים וותיקה בשם צדוק. הכוהנים מבית צדוק החזיקו ברסן הכהונה הגדולה במשך מאות שנים, ולפי המקורות שבידינו הם היו ראשוני המתייוונים – הגרועים, המושחתים והרצחניים שבהם.

בפרק זה אני מספרת כיצד בני משפחה זו שיחדו את אנטיוכוס, המלך היווני, שיעביר את הכהונה הגדולה מראש לראש. על רציחות בבית המקדש ועל כוהן גדול שיצא בראש צבא יווני ושדד את אוצרות בית המקדש, כדי שיוכל לשלם את השוחד למלך ששם אותו בראש המקדש!!!

דודו ואני דיברנו על כך שמטרת המקבים הייתה לסלק את שושלת בית צדוק מבית המקדש, משום שהמקדש היה הבנק הקדום, והמקום שבו נשמרו אוצרות כסף וזהב – וזה בדיוק מה שהם עשו! שושלת צדוק הוותיקה אכן הושלכה מהמקדש, והמקבים לקחו את רסן הכהונה הגדולה לעצמם – וזה הסיפור שמסופר בספר המקבים, שאותו לא מספרים לילדים.

הורד MP3 של פרק זה

תמליל הפרק

בפודקאסט של התנ״ך, ד״ר ליאורה רביד חושפת את האמת המרתקת שמאחורי הסיפורים התנכיים המוכרים לכולנו. ניתן לתרום לפודקאסט בפטריאון.